top of page

Emakakaelavähivastane vaktsiin tekitab kõrvalmõjusid

märts 2009 (www.naistemaailm.ee)

Suurbritannias on emakakaelavähi vastu vaktsineerimine igapäevane protseduur. Nüüd on selgunud, et elusid päästev vaktsiin võib ka ise tervisele ohtu põhjustada.

Kuigi Eestis reklaamitakse rohkelt emakakelavähivastast vaktsiini, siis nii Suurbritannias kui Ameerikas räägitakse vaktsiini mitmetest kõrvalmõjudest. Hiljuti oli Oprah' vestlussaates günekoloog, kes ei soovitanud ülepeakaela end vaktsineerima joosta, kui pole just tõsist eelsoodumust.

 

Nüüd selgus ka, et rohkem kui 1300 Suurbritannia koolitüdrukut on tajunud ebasoodsaid reaktsioone pärast emakakaelavähivastast vaktsineerimist.

Daily Mail kirjutab, et Suurbritannia arstid on teada andnud, et tüdrukud vanuses 12-13 aastat on pärast vaktsineerimist kannatanud halvatuse, krampide ja nägemisprobleemide käes.

Mitmed vaktsineeritud kirjeldasid äärmuslikke valusid, samas kui teised kannatasid iivelduse, lihasnõrkuse, palaviku, pearingluse ja tundetuse käes.

 

Ühendatud Kuningriigis jagatakse vaktsiini valitsuse programmi alusel, vältimaks emakakaelavähki. Ministrite sõnul päästab see 700 elu aastas.

 

Mõned on tituleerinud vaktsiini "lodevate elukommete süstiks", kuna seda antakse tüdrukutele, et neid kaitsta sugulisel teel leviva HPV-viiruse eest, mis põhjustab 70% emakakaelavähkidest.

Nädalavahetusel nõudsid protestijad vaktsineerimiskampaania lõpetamist ilmunud kõrvalmõjude tõttu. Suurbritannia valitsuse terviseeksperid kinnitasid, et Cervarix vaktsiin on ohutu ja 1340 kõrvalmõju raportit on oodatav arv, arvestades, et vaktsiini sai möödunud aastal 700 000 tüdrukut. Eksperdid lisasid, et mitmed kõrvalmõjud on pigem süsti tagajärg, kui et vaktsiini enda. Samuti pole nende sõnul mingit tõendit, et vaktsiin põhjustas tõsiseid kõrvalmõjusid nagu halvatus vms.

bottom of page