top of page
Lugu 60

Soovin jääda anonüümseks avaliku arutelu osas aga minu lapsel tekkis atoopiline dermatiit 48h jooksul peale rotavaktsiini. Perearst pani diagnoosi kohe, mitte küll nende infosüsteemi, aga mul on e-maili teel diagnoos olemas. Pildid samuti olemas. Küll aga perearst ei viidanud kordagi, et tegemist võib olla rotaviiruse kõrvalnähuga. Murdsin siis aastajagu pead, et kust selline asi lapsele tuli (meil peres ei ole kellelgi erilisi nahaprobleeme). Kuna jooksvalt olen vaktsiinide teemat uurinud, panin järsku pildi kokku, et ongi rotavaktsiinist (hilisem Pentaximiga vaktsineerimine veel tugevdas atoopilist dermatiiti). Võtsin arstiga meilivahetuse ning pildid ja vaktsineerimise kuupäeva ja olemas põhjus! Tegin ravimiametisse teatise, vaidlesin ikka pikalt nendega. Algselt väideti, et sellist kõrvalnähtu pole Rotateq vaktsiinil. Saatsin neile inglise keelse infolehe, sealt polnud edasi midagi vaielda, kuna must-valgelt oli kirjas : ATOOPILINE DERMATIIT.

 

Aga vaidluse tulemus ikkagi kesine, leiti ikkagi, et põhjus võib milleski muus olla. Perearst polnud süsteemi kirja pannud, et tekkis lapsel selline asi, see info on alles hiljem kirja pandud, kuna käisime allergoloogi juures ning ühesõnaga palju hämamist, siis kokkuvõttes ikka ise oleme süüdi.

 

Olen ravimiametiga ennegi teiste kõrvaltoimete raames vaielnud, tulutult nagu alati! Ei tunnista keegi, et need vaktsiinid tekitavad kõrvaltoimeid. 
Perearst tänaseks välja vahetatud.

Aga fakt on see, et peale rotavaktsiini oli lapsel tugev nahareaktsioon, mis annab endast märku siiani.

 

Ja siit tuli sõnademäng kõrvalnäht ja kõrvaltoime. Ravimiameti vastus: Selles on tõesti ka atoopiline dermatiit kõrvalnähuna (NB! kõrvalnähuna, mitte kõrvaltoimena) ära toodud. Kõrvalnähtude puhul pole aga seos ravimi või vaktsiini ja vastava nähu vahel põhjuslikult selge. Seega on olnud ajaline seos vaktsinatsiooniga, kuid tänaste teadmiste põhjal ei saa kinnitada, et seos on ka põhjuslik. Vaktsineerimisele järgnevalt võib juhtuda erinevaid sündmusi ja neid kõiki ei saa ilma kontrollimata põhjuslikult seostada vaktsiiniga. Euroopa ravimiinfodes on kõrvaltoimete all enamasti toodud ära just teadaoleva põhjusliku seosega kõrvaltoimed.

 

Selle all mõtlesingi oma jutus, et hämamine lõpuni. Lapsel 48 h peale vaktsiini tuleb nahalööve, mis diagnoositakse atoopiliseks dermatiidiks aga ainus asi mis ühine on, on ajaline seos! No mul läksid juuksed püsti.

***

Hea lapsevanem! Kui kahtlustad, et sinu lapsel võib olla vaktsiinikahjustus, kirjuta oma lugu Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühingule. Soovi korral tagame anonüümsuse.

bottom of page