top of page
Lugu 54

Saadan oma lapse loo, kus ka väljavõte Ravimiameti kirjast, kes järjekordselt ei taha aru saada probleemi tõsidusest.

 

Me emadena peamegi nende röökivate, haigete lastega olema ja see on NORMAALNE, et riik saaks oma vaktsiiniprogrammi ellu viia.

Uskumatu, et meie perearst ja Ravimiamet peavad minu lapse kõrvalmõju väga kergeks, kui laps röökis ja piinles üle kuu aja kõhuprobleemides ja kogu pere elu oli pea peale pööratud!!!

 

Tütar sündis 16. mail 2019. Laps oli terve ja rõõmsameelne, ei vaevanud gaasivalud, oli hea magaja, täiuslik laps :) Lasin teha vaktsiine alates sünnist kuni sai saatuslikuks päev, mil tehti rota koos kuuikvaktsiiniga.

 

Laps muutus päeva pealt. Läksime pärast arstil käiku koju, laps oli loid ja jonnine, keeldus söögist, röökis, nuttis palju ja seedimine seiskus. Iste ei käinud läbi, olid tekkinud gaasivalud ja puuks haises kohutavalt, helistasin palju kordi perearstile, et küsisin nõu mida teha, sest ma ei osanud oma last aidata. Ma ei saanud abi, vastus oli põhimõtteliselt et läheb üle mõne päeva möödudes, et anna espumisani. Oli möödunud teine nädal ning nägin, et see olukord ei muutu ja läheb veel hullemaks. Kutsusime kiirabi, soovitati microlaxi teha, seda ma ei julenud teha kuna ei osanud doseerida, lapsel oli kõht punnis gaasidest ja valud, kuna sool ei olnud juba pikemat aega tühjenenud. Järgmisel päeval pöördusime lapsega emosse. Rääkisin oma loo, mis peale vaktsiini on toimunud, ning see arst mõistis ja ei eitanud, et see vaktsiin võis lapse seedeprotsessi halvata. Haiglas aidati lapsel iste tühjendada, võeti ka proovid, mis ei näidanud kõhuviirust vms, Tallinna Lastehaigla erakorralises pandi diagnoosi seedeatakk.

 

Nõuandeid mida edasi teha sain vähe, kuna nii pisikesele beebile on raske ravimeid anda. Otsustasin minna apteeki ja ka seal konsulteerida, mida võiks teha ning mida anda. Apteeker oli hämmingus sellest loost ja ütles, et ta ei mõista miks sellist vaktsiini üldse tehakse, ma ei olnud esimene keda ta nõustas. (Tegemist oli eakama apteekriga). Tema soovitusel ostsin linex baby tilgad, duphalaci, (mis on mõeldud rasedatele ja imikutele) ristiköömne tee ja kummel. Peale teist päeva mil manustasin lapsele neid ravimeid hakkas kõht läbi käima paremini, nägin edusamme. Laps hakkas paremini sööma, magama ning kadus ka nutt ja röökimine. Kogu see taastumine võttis aega üle kuu. Nägin taas oma rõõmsameelset last.

 

Kolmandat rotat enam ei lasknud teha ja isegi perearst oli sellega nõus et ei tee. Tema sõnul teisi vaktsiine peaks ikka tegema, veenvalt rääkis, et mõtle kui ohtlik on väiksele lapsele läkaköha ja kõik muud haigused mida vaktsiin ikka ära hoiab jne. Põhimõtteliselt lasin end ära uuesti rääkida :( .

 

25.11.19 lasin teha teise kuuiku kuna hirmujutud haigustest panid mind kartma. Tehti tavapärane kontroll, laps oli terve, ning tehti süst ära. Algas uus hirm et kuidas seekord see mõjub?! Ei läinud kaua kui tulid nutuhood, kriiskamised, rahulolematus, söögist keeldumine ja lõpuks palavik. Kui last kraadima hakkasin siis nägin rinna peal olevat laiku mis olid täitunud paljude täpikestega ja oli kare, see on siiani alles ja pole ära kadunud, neid karedaid laike on juurde tekkinud. Võtsin uuesti perearstiga ühendust ja vastus ''et kahjuks võivad olla sellised kõrvalmõjud, need infolehes kirjas, peaks mööduma paari päevaga ning vajadusel anda paracetamoli". Kolmandal päeval kui laps oma tavapärasest unest ärkas hakkas ta üleni värisema mis kestis mõned sekundid. See oli väga hirmus ja ehmatas väga ära.

 

Käisime jaanuaris (2020) lapsega kontrollis ja ütlesin, et ei soovi oma last vaktsineerida. Kuna kõrvalnähud tekkisid kohe peale vaktsiini. Nüüd on dermatiit hullemaks läinud ja levinud palju.

 

Kui hakkasin rääkima perearstile, et mis aineid need vaktsiinid sisaldavad ja millised on kõrvalnähud, siis hakkas rääkima, et ei saa neid päris tõetruult võtta kuna seal kõik arsti keeles ja tavainimene ei saa aru infolehest nii nagu arstid.

 

Rääkis endale vastu kuna e-mailile kirjutades ütles, et infolehes on sellised kõrvalnähud.

Andis saatekirja, et läheksin lapsega infektsionisti juurde, et tema pidavat selgitama mulle vaktsiinide vajalikkust. Sellest saan järeldada, et mind soovitakse ära rääkida, et ma ikka jätkaks oma lapse vaktsineerimist.

 

Järgmisel visiidil annan talle avalduse ja ei lase oma last enam mürgitada.

 

Väljavõte Ravimiameti kirjast

 

“Võtsin ühendust ka Teie lapse perearstiga, kes kinnitas lapsel esinenud reaktsioone pärast vaktsineerimist. Arst edastas lapsele tehtud vaktsiinide andmed ja kinnitas, et lapsel on esinenud pärast vaktsineerimisi kergeid, teadaolevaid kõrvaltoimeid. Kinnitasin juba oma varasemas kirjas Teile, et seedehäired on rotaviiruse vaktsiini teadaolevateks kõrvaltoimeteks (vt kaasapandud kirjavahetus varasemast). Harvadel juhtudel võib rotaviiruse vaktsiini saamisel esineda ka tõsisemaid reaktsioone (nt tugev kõhuvalu, püsiv oksendamine, veri väljaheites, kõhu paistetus ja/või kõrge palavik) ning sellisel juhul tuleb koheselt arsti poole pöörduda reaktsiooni täpsustamiseks ja vajadusel ka raviks. Teatiselt sain aru, et olete ka lapsega haiglas käinud, kuid spetsiifilist ravi laps ei saanud.

 

25.11.2019 tehtud Infanrix Hexa järgselt tekkinud lööbe tõttu ei olnud Te veel 13.12.2019 perearstile pöördunud, seetõttu ei osanud perearst seda kommenteerida.

 

Palun täpsustage, millist tagasisidet Te Ravimiametilt ootate.

Lapse jälgimise ja edasiste vaktsineerimiste osas pidage palun nõu oma lapse perearstiga.”

 

Lisan Ravimiameti kirjale, et tegelikult oli perearst kursis sellest 25.11.2019 tehtud Hexa vaktsiinist, millised kõrvalnähud tekkisid peale süsti kuna helistasin ja saatsin perearstikeskusesse kirju, ning teavitasin mis lapsega toimub.

***

Hea lapsevanem! Kui kahtlustad, et sinu lapsel võib olla vaktsiinikahjustus, kirjuta oma lugu Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühingule. Soovi korral tagame anonüümsuse.

bottom of page