top of page
Lugu 20

Mul oli hirmus hea varakult avastada, et kõik pole korras, sest tal on täpselt 2 aastat vanem õde.


Igatahes sündis tavalisena, kogus kaalu juurde ja arenes kiiresti, jõudsamalt kui vanem õde. 
Mäletan veel, et imestasin, et 3 kuuselt vanem õde kaalus 4800 ja kästi anda rp asendajat, aga tema oli ainulr rp-l ja kaalus samal ajal 6600. 
Keerama mõlemat pidi hakkas ka kiiresti. Siis sai kõrvapõletiku ja sattusime Mustamäe haiglasse, sai AB, aladoosi - anti 2 päeva, sest see ei sobinud ja läks üle kere kärna. Saime koju ja ravisime nohu jne ära. 10 päeva hiljem oli korraline perearst. Oma arst puhkuse ja oli see lihunikust asendaja. 
Kontrollis maimukese üle ja pakkus kohe korralist vaktsiini. Keeldusin, st proovisin - alles olime haiglas, immuunsus nõrk, vara veel. Ei ole vara - just õige aeg teadis med.inimene kiita - on jaanuarikuu ja millal teil ikka imik nii terve on? Teeme teeme. Tegi. Kohe ei saanud aru, et kasv kinni. Oli vaja veel teha - ka 6 ja 9nda kuu vaktsiinid. Siis sain igakordselt riielda, et 
laps ei kasva, ähvardati uuringutega. Uuringuid ei tulnud, tuli aastase vaktsiin. Lõplik pauk. Peale seda sihitult ainult röökis. Päeval ja öösel. Aasta ja 2 kuu vanuselt lõi välja atoopia, kisas kogu aeg. Pereasrt tegi aeg-ajalt kõnesid, et alla 2 aastane laps on riskigrupp ja tulge aga seagripi vaktsiinile. Ei läinud.


Laps sai vanemaks, aga arengus ei toimunud suurt midagi, võib olla hääletugevuses. Käisin läbi kõik silma-kõrva arstid ja Mustamäe eriarsti. Kuna kõik tajud paistsid puudu olevat  - ta ei reageerinud ja jooksis piki seinu ja nurki. Arvasin, et on poolpime ja poolkurt. Tartu seda siiski ei kinnitaud. Kui kõik tavamed arstid olid väisatud, oli aeg otsida abi mujalt. Esimene käik Hiina med dr Suidra juurde tõi atoopia vaba naha.


4 päeva ja nahk puhas. Edasi Madleen Simson toitumisnõustaja - uriiniproov Prantsusmaale ja pilt analüüside järgi selge. Hakkasime toidulisanditega maksa puhastama ja gluteeni/kaseiinivaba dieediga toitumist muutma. 
Tulemused olid uskumatud - kui aastast kuni aasta üheksa kuuga ta võttis juurde alla kilo... siis nüüd võttis 3 nädalaga 1,3 kg. Jõhker kisa jäi ka poole vaiksemaks.


Aasta ja 10 kuuselt oli Tartu logopeedi hinnang - te olete väga õnnelik inimene kui te korrutate auh auh ja üks päev see inimene selle järgi kordab. Masendav. Ajasin korda puude paberid ja rammisin teraapiatesse. 
Nüüd on tal käsil 3s rehabilitatsiooniplaan, teise tegemisel Mustamäe aktiviseerimiskeskuse Ave tiimist enamik inimesi ei tundnud seda last ära. Üks daamidest hakkas nutma ja patsutas õlale, öeldes, et tavaliselt sellisest august ei ronita välja. 
Oli temagi juures 2010 august kui laps röökides esimest korda ruumi sisenes.


Tänaseks minu väike auh auh õpib riiklikul õppekaval, kahjuks küll erikoolis, sest ega ta labiilne närvikava suurt klassi veel hetkel välja ei veakski. Küll aga tegin katset ja proovisin, kas Westholmi eelkoolis hakkama saaks. Sai. 
Tänaseks on diagnoos ATH ja tähelepanuga on ikka väga pahasti. Küll aga saan kõik jutud oma lapsega räägitud ja vastu tuleb adekvaatseid vastused. Autism on tänu pikalt ja raskele teekonnale seljatatud. Tema võtmesõnad on dieet, toidulisandid, teraapiad - riiklikud tegevusteraapiad jne, Masgutova, delfiiniteraapiaid 6 x, osteopaadid. 

Nii perearsti kui kooliarsti kaustades on peale 1 aastase vaktsiini minu allkiri vaktsineerimise vastu ja vanema vastutuse võtmise kohta.


Võttes hiljem Keskhaiglast lapse terviselugu, avastasin seal palju muudkui toredat. Nt perearsti korraline saatekiri neuroloogile 1 kuu vanuselt, kuhu kirjutas "spastiline diapleegia?" ja samal päeval tegi vaktsiini. 
Kui on kahtlus eelmainitud seisundi kohta, siis viimane element võiks justkui vaktsiin olla. Väga masendav lugemine. Ma lähen töölt koju ja kaevan kohe oma kausta välja. Vaatan kõik üle. Nii tore kui need lood kuskile jõudma hakkavad. 
Kerge vastutusevõtt med.asutuste poolt poleks ka paha. 
 

***

Hea lapsevanem! Kui kahtlustad, et sinu lapsel võib olla vaktsiinikahjustus, kirjuta oma lugu Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühingule. Soovi korral tagame anonüümsuse.

bottom of page